latvijaspirts.lv
      
2019. gada 23. oktobris
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
> Ārstniecības augi A 1-10
> Ārstniecības augi A11-21
> Ārstniecības augi A21-31
> Ārstniecības augi B 1-10
> Arstniecības augi C 1-10
> Ārstniecības augi D 1-10
> Ārstniecības augi E 1-10
> Ārstniecības augi F 1-10
> Ārstniecības augi G 1-10
> Ārstniecības augi H 1-10
> Ārstniecības augi I 1-10
> Ārstniecības augi J 1-10
> Ārstniecības augi K 1-10
> Ārstniecības augi L 1-10
> Arstniecības augi M 1-10
> Ārstniecības augi N 1-10
> Ārstniecības augi O 1-10
> Ārstniecības augi P 1-10
> Ārstniecības augi R 1-10
> Ārstniecības augi S 1-10
> Ārstniecības augi T 1-10
> Ārstniecības augi U 1-10
> Ārstniecības augi V 1-10
> Ārstniecības augi Z 1-10
> Eksotiskie augi A-B-C-D
> Eksotiskie augi E-F-G-H-I
> Eksotiskie augi J-K-L
> Eksotiskie augi M-N-O
> Eksotiskie augi P-R-S
> Eksotiskie augi T-U-V-Z
Dabas veltes
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Kaķumētra


 Īstā kaķumētra (Nepeta cataria)

 

 

Īstā kaķumētra
 (Nepeta cataria) ir lūpziežu dzimtas ārstniecības augs. Tas dabiski savvaļā ir audzis Eiropas dienvidrietumos un Āzijas dienvidos, bet mūsdienās ir ieviests un izplatījies arī citur pasaulē, tai skaitā Ziemeļeiropā, Jaunzēlandē un Ziemeļamerikā.

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 40-100 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Zied no jūnija beigām līdz augustam. Nektāraugs. Līdzīga dažiem citiem lūpziežiem, īpaši sārmenēm (Stachys spp.), tomēr viegli atšķirama pēc zieda platās apakšlūpas ar zobainu malu, raksturīgiem violetiem punktiem uz apakšlūpas un lapas plātnes tūbainās apakšpuses.

Iesaka www.fitoterapija.lv

Gluži kā citronmelisa, pēc citrona smaržo arī  kaķu mētra - Nepeta cataria, taču tā ir lielāka auguma, gaišākām, mīkstām, pūkainām lapām, salizturīga. To var pavairot ar sēklām. Arī kaķu mētra satur ēteriskās eļļas un ir ārstnieciska, tautas medicīnā šo augu lieto apetītes uzlabošanai, pie gastrīta, zarnu atonijas, meteorisma, kā temperatūru pazeminošu un spazmolītisku līdzekli pie bronhīta un bronhiālās astmas, kā nomierinošu līdzekli pie histērijas un menstruāciju traucējumiem.

Recepte:1 ēdamkaroti drogas apliet ar glāzi vāroša ūdens, turēt slēgtā traukā 2 stundas, nokāst (tikai ne caur marli, lai nenofiltrētu ēteriskās eļļas), lieto pa 2 ēdamkarotēm 3-4 reizes dienā, pusstundu pirms ēšanas.

_______________________

Kaķumētra (Nepeta cataria) atpazīstama ar gaišajām, mīkstajām, pūkainajām lapām un violetas vai baltas krāsas ziediem, kas atkarībā no šķirnes arī atšķiras ar izkārtojumu. Visbiežāk sastopamas tieši violetās kaķumētras, turklāt to līdzība ar lavandām ir apskaužama, tāpēc tās visai bieži sastopamas latviešu dārzos.

Augs satur terpenoīdu nepetalaktonu, no kā izgatavo kaķumētras ēterisko eļļu. Nepetalaktons spēcīgi iedarbojas uz lielu daļu kaķu, piesaistot tos un izmainot to uzvedību, nonākot saskarē ar to. Cilvēki kaķumētru izmanto kulinārijā, dzer tās zāļu tēju vai to smēķē viegli nomierinošā efekta dēļ.

Nektāraugs. Līdzīga dažiem citiem lūpziežiem, īpaši sārmenēm (Stachys spp.), tomēr viegli atšķirama pēc zieda platās apakšlūpas ar zobainu malu, raksturīgiem violetiem punktiem uz apakšlūpas un lapas plātnes tūbainās apakšpuses.

Šim piparmētru dzimtas augam piemīt eiforiska ietekme uz kaķiem, taču aromāts tik tiešām nešķiet vilinošs arī cilvēkiem, tāpēc tās tiek audzētas vien dekoratīviem nolūkiem. Kaķumētras aromāts ir ļoti specifisks, tāpēc tās nav ierasts izmantot kā lavandu telpu aromatizēšanai, taču kā dārza dekors tās pavisam noteikti izskatās skaisti. Tā kā kaķumētras mīl plesties plašumā, tad tās ir kā radītas akmeņdārzu apzaaaļumošanā un izskaistināšanā. 

Kaķumētru labā īpašība ir tā, ka tās vienā vietā var augt 4-5 gadus, tāpēc šis krāšņums labi piestāvēs gan puķu dobēs, gan arī podos un traukos, ko var izkārtot pagalma teritorijā. Tā kā kaķumētras visai strauji izplatās, tad ierobežotos apstākļos labāk izvēlēties tās audzēt puķu podos, bet, ja var ļaut augam plesties, to var droši audzēt dobē. Dārzā augošas kaķumētras atbaida kaitēkļus, tāpēc tās ieteicams iesēt dobēs, kur nereti nākas saskarties ar dažādu kaitēkļu klātbūtni.

Senatnē kaķumētra izmantota apetītes rosināšanai, gremošanas un kuņģa darbības uzlabošanai. Pielietoja, lai mazinātu kuņģa un zarnu krampjus, vēdera uzpūšanos, novērstu sāpes menstruāciju laikā. Kaķumētru pielietoja arī saaukstēšanās gadījumos elpceļu iekaisuma un bronhīta gadījumos. Augu uzskatījuši arī kā nomierinošu līdzekli bezmiega, nervozitātes, histērijas, melanholijas gadījumos.

Lielziedu kaķumētra. 
Nepeta grandiflora. 
Augstums ~90 cm. Lapojums zaļš, ar aromātu. Kāti iesarkani. Ziedi zilgani violeti. Zied no jūnija līdz augustam. Patiks saule, pusēna, sausa, vidēji mitra, pieticīga, vidēji bagāta augsne.

 

 


Dzīslainā kaķumētra. Nepeta nervosa.
Ziemcietīgs augs. Augstums ~20 cm. Lapojums zaļš. Ziedi rozā. Ziedu augstums ~30 cm. Zied no jūlija līdz septembrim. Patiks augt saulē, pusēnā, sausā, vidēji mitrā, vidēji bagātā augsnē.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fāsena kaķumētra. Nepeta x faassenii.
 
Augstums ~45 cm. Lapojums matēti zaļš, ar aromātu. Ziedi zili. Zied no jūnija līdz septembrim. Patiks saule, sausa, vidēji mitra, pieticīga, vidēji bagāta augsne.

 

 

 

 

Sibīrijas kaķumētra. Nepeta sibirica - Nepeta macrantha. 
Augstums ~80 cm. Lapojums pelēkzaļš, ar aromātu. Ziedi gaiši violeti. Zied no jūnija līdz septembrim. Patiks saule, pusēna, sausa, vidēji mitra, pieticīga, vidēji bagāta augsne.

 

 

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties