latvijaspirts.lv
      
2019. gada 24. augusts
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
Veselība un skaistums
> Labas pašsajūtas pamati
> Miega skavās
> Austrumu masāžas
> Kā nosargāt mīlestību?
> Sāpes nav jācieš
> Vientulība
> Labrīt, vai grūti?
> Lins skaistumam
> Avenes skaistumam
> Ezera dūņas
> Zemenes skaistumam
> Cilvēka anatomija skaitļos
> Kas ir SPA?
> Kas ir zāles?
> Kas ir slimība?
> Asins organismā
> Neguli uz āderes!
> Augi un kosmetoloģija
> Afrodītes augi
> Lēds priekš smukum
> Ko darīt, ja pazūd balss
> Receptes veselības skaistuma atgūšanai
> Stounterapija
> Duša
> Saudzēsim rokas
> Garīgam līdzsvaram
> Kad bailes aizžņaudz elpu
> Augu vannu viedi
> Augu vannu iedarbība
> Ūdens tīrībai
> Vanna
> Saaukstēšanās
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Saaukstēšanās


 

Sauss klepus.
Ja saaukstēšanās sākas ar sausu klepu, kas negrib pāriet, palīdz medus komprese.
Uz muguras starp lāpstiņām plānā kārtiņā uzziež medu (30 – 50 g). Virsū uzliek sālsūdenī novārītu kāpostu lapu, pārklāj ar komprešu papīru, uzklāj vates kārtu un nostiprina ar plākstera strēmelītēm vai apsaitē. Kompresi liek pirms gulētiešanas un tur visu nakti. Atkārto, kamēr slimniekam nesākas atklepošana.
Vienlaikus dzer atklepošanu veicinošu ārstniecības augu uzlējumu: sajauc pa 20 g māllēpju, ceļteku, vijolīšu, lakaču un lakricas saknes. Ēdamkaroti maisījuma aplej ar glāzi auksta ūdens, 2 stundas nostādina, tad izkāš. Lieto pa ēdamkarotei 3 – 4 reizes dienā pirms ēšanas.

Alus kokteilis pret iesnām.
Kad parādījušās iesnas, var dzert šādu kokteili: uz uguns sasilda glāzi alu, pievieno ēdamkaroti medu un ātri izdzer. Paralēli izdara svārstveida kustības ar acīm: vispirms ar abām acīm paskatās uz vienu uzaci, pēc tam uz otru. Acu vingrinājumu izpilda 2 – 3 minūtes.
Arī deguna pilienus var pagatavot mājās: šķipsniņu dzeramās sodas atšķaida divās tējkarotēs silta vārīta ūdens un pilina abās nāsīs.

Lai stiprinātu aizsargspējas
Iekustini savu asinsriti ar kontrastdušām. Vispirms dušojies ar siltu, tad vēsu ūdeni – tā tiks stiprināta imūnsistēma. Pētījumi liecina, ka regulāri pirts vai saunas apmeklējumi, vismaz reizi nedēļā, pasargā no saaukstēšanās. Vislabāk to darīt regulāri visu gadu. Ja vasarā nav vēlmes iet karsēties saunā, to vajadzētu sākt darīt vēlākais rudens sākumā un vēl pirms pirmā saaukstēšanās viļņa. Jāēd augļi, lai nodrošinātu savu organismu ar vitamīniem. Nedrīkst aizmirst padomāt par atbilstošu apģērbu, jo arī cepure un šalle pasargā no saaukstēšanās.
Saaukstēšanās saslimšanas izplatās ar vīrusiem gaisa pilienu veidā. Samazināt  risku saslimt, var ievērojot sekojošo:
*  sasveicinoties pēc iespējas jāizvairās no rokasspiedieniem;
*  pēc rokasspiedieniem rūpīgi jāmazgā rokas;
*  muti, degunu un acis jācenšas neaiztikt, lai izvairītos no inficēšanās vīrusiem;
*  regulāri jāvēdina telpas un jāuztur telpas gaisu mitru. Centrālapkures gaiss sausina deguna gļotādu un padara to uzņēmīgu pret infekcijām.

Palīdzība saaukstēšanās gadījumā-svaigs gaiss.
Apģērbies silti un reizi dienā dodies, ja iespējams, stundu garā pastaigā. Guļot elpošana ir sekla, taču, lai izelpotu no plaušu dziļākajām daļām infekciju izraisītājus, nepieciešams kārtīgi ievilkt plaušās gaisu. Un vislabāk to darīt caur degunu. Mājās gaisa mitrināšanai noder mitras lupatas uz radiatoriem, un jādzer daudz šķidruma.

Tvaika peldes degunam.
Tvaika peldes intensīvi mitrina elpošanas ceļus. Mitrais karstums liek izdalīties no elpošanas ceļiem gļotām un krēpām. Recepte ir vienkārša: ņem bļodu ar karstu ūdeni un, turot virs galvas dvieli, ieelpo tvaiku no bļodas. Pietiek ar tīriem ūdens tvaikiem, bet pēc vēlēšanās var pievienot arī ēteriskās eļļas, zāļu tējas, piemēram, kumelītes un liepziedus vai termālo sāli. Ja deguns ir pavisam ciet, desmit minūtes pirms tvaika peldes iepilini deguna pilienus, lai tvaiks varētu brīvi iekļūt elpošanas ceļos.

Kāju pelde
Apkure ieslēgta karstākajā režīmā, kājās tev ir trīs pāri biezu zeķu, bet vienalga tu drebinies? Tev palīdzēs šī kāju pelde: spaini vai dziļu bļodu piepildi ar patīkami siltu ūdeni tā, lai kājas var iemērkt līdz potītēm un pamazām lej klāt karstu ūdeni. Pēc desmit minūtēm ūdenim vajadzētu būt ap 40 grādu karstam un sniegties līdz ikriem. Tad kājas nosusina, uzģērb siltas vilnas zeķes un vislabāk doties uzreiz gultā.

Vistas zupa
Pat tad, ja tev galīgi zudusi garšas sajūta, karsta zupa ļoti labi palīdz saaukstēšanās gadījumā. Un tā nav tikai izjūta vien – vistas zupas medicīniskā iedarbība ir pierādīta. Karstais, sālītais šķidrums veicina asinsriti un svīšanu.

Kompreses uz kāju ikriem
Tev ir 38,5 grādi, bet negribas dzert tabletes? Temperatūru var pazemināt vecā, labā komprese ap ikriem. Ņem divus kokvilnas dvieļus, samitrina ar vēsu ūdeni, nogriež lieko ūdeni un aptin dvieļus ap apakšstilbiem. Aptin ar sausu lakatu vai dvieli. Pacientu ir labi jāsasedz, kamēr mitrie dvieļi uzņem drudža karstumu. Ja nepieciešams, kompreses maina ik pēc desmit minūtēm.

Veselīgas kompreses
Vai esi kādreiz izmēģinājusi kompreses ar sīpoliem, sinepēm vai lavandas eļļu? Ja nē, tad iesakām izmēģināt, jo katrai no šīm piedevām ir sava labvēlīgā iedarbība. Šīs kompreses var palīdzēt, piemēram, pret ausu sāpēm, klepu vai bronhītu, kā arī pret sliktu garastāvokli.

Sīpolu komprese.
Jau to vārīšanas laikā mēs jūtam, ka sīpolos ir spēcīgas ēteriskās eļļas, kuras telpā labi izplatās. Tāpēc no sīpolu kompresēm šīs aromātiskās vielas spēj iekļūt arī dziļāk ausu kanālos, kur tās veicina apasiņojošu iedarbību. Ja kompreses spiediens uz ausi nav nepatīkams, sīpolu kompreses ir labs līdzeklis pret vieglām sāpēm (stipru sāpju gadījumā vienmēr jāmeklē ārsta palīdzība). 
Pagatavošana: sīpolu sagriež plānās šķēlītēs un uzliek uz mīksta kokvilnas dvieļa. Dvieli saloka tā, lai sīpolu ripiņas ir apsegtas. Kompresi nedaudz saplacina un uzliek uz auss. Vēl intensīvāka iedarbība piemīt siltai kompresei ar sakapātiem sīpoliem, kurus nedaudz uzsilda pannā bez taukvielām.

Krūšu komprese ar lavandu
Klepus ir tevi nomocījis, ārā ir auksts un tumšs, garastāvoklis arī varēja būt labāks... Ir laiks uzlikt kompresi labsajūtai. To pagatavo, ņemot mazliet sasildītu kokvilnas dvieli, uzpilina uz tā dažus pilienus desmitprocentīgas lavandas eļļas, un uzliek kompresi uz krūtīm. Pārsedz ar vilnas lakatu vai uzvelk vilnas kreklu. Lavandas aromāts ir nomierinošs un labsajūtu rosinošs.

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties