latvijaspirts.lv
      
2020. gada 23. janvāris
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
> Pirtnieki iesaka
> Padomi pirtī
> Pirts iedarbība
> Gara uzmešana
> Pirts ziemā
> Pirmā palīdzība
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Uz pirti – ar papardēm un pīlādžiem


 Avots: www.la.lv
18.06.2010.
Autors: Ilze Lavrinoviča.

 Pirts rituāls nomierina nervus, uzmundrina prātu, palielina darba spējas, dziedē kaites un darbojas arī kā skaistumkopšanas līdzeklis. Turklāt ap Jāņiem, kad daba ir pilnbriedā, cilvēks no pirts slotiņām saņem visvairāk dabas spēka un spirgtuma.

– Salīdzinot ar SPA, pirts ir daudz košāka un vērtīgāka, it īpaši vasarā. Pirtī uz cilvēku vienlaikus iedarbojas vairāki faktori – siltums, skaņa, kas rodas, pliķējot, glāstot un masējot ar slotiņām, un smarža no bērziem, piparmētrām, upenēm un citiem augiem, kas sasieti slotiņā, – stāsta "Rozēnu" pirts pirtnieks Jānis Pavlovičs. Vispirms katram, kas vēlas baudīt pirts priekus, viņš iesaka atrast labu pirtnieku, un arī tad laba sadarbība izdosies tikai trešajā vai pat sestajā pēršanās reizē. Pirtniekam savukārt jāiemācās saprast, kā uz karstumu un pēršanos reaģē katrs peramais. Pirtnieka Jāņa pieredze liecina, ka reakcija mēdz būt ļoti atšķirīga.

– Ķermenis jāuzkarsē pakāpeniski, tā, lai peramais visu laiku jūtas komfortabli. To nodrošināt ir pirtnieka uzdevums, – teic Jānis. Vispirms pirtnieks kopā ar peramo aprunājas un iemalko zāļu tēju. Sarunas laikā noteikti jānoskaidro, vai cilvēkam nav kāda alerģija un veselības problēmas, piemēram, pazemināts asinsspiediens vai tml. Arī pašam pirts apmeklētājam jānoskaņojas uz labu atpūtu.

 Pirmajā – iesildīšanas – posmā pirtniekam ir padomdevēja loma. Otrajā etapā, kad notiek karsēšanās un pēršanās, pirtniekam rūpīgi jāseko līdzi, kā peramā ķermenis reaģē uz karstumu. Ja peramais ir vēsāks nekā pērējs, viss ir kārtībā – ķermenis cīnās ar karstumu. Satraukumam nav pamata arī tad, ja ķermenis pamazām kļūst sārts, taču, ja parādās sarkani plankumi, cilvēks ir pārkarsis. Arī skaņas – elsas, sajūsmas kliedzieni vai spiedzieni – no peramā mutes pirtniekam palīdz saprast, vai klients jūtas labi. Ja tiek izdvesta smaga nopūta, tas ir signāls, ka peramajam ir par karstu. Aptuveni pieci procenti cilvēku spēj izturēt lielu karstumu. Pirtnieks tos jokojot dēvē par metalurgiem. Taču lielākā daļa pirtī jūtas labi sešdesmit piecos līdz astoņdesmit grādos, bet slapjajā pirtī nav ieteicams pārsniegt simt grādu robežu.

 Pirms došanās pirtī jāparūpējas par labām pirts slotām. Jānis iesaka pirts slotiņas siet ne tikai no bērzu un ozolu zariem, bet gandrīz no visa, kas zaļo. Viņš novērojis, ka pirts apmeklētājiem vislabāk patīk vērmeļu, piparmētru un kaņepju smarža, upeņu aromāts vairāk tīk sievietēm. Šos augus Jānis iesien tradicionālajā bērzu vai ozola zaru slotiņā, un lieliska smarža pirtī ir garantēta. Pēršanās pirtī nedrīkst būt garlaicīga, pirtniekam jāprot radīt šovu, lai peramajam ne mirkli nav garlaicīgi, teic pirtnieks Jānis, tāpēc viņš ar slotiņu smidzina te siltus, te vēsus ūdens pilienus, atgādinot jūras šļakstus, te vēcina slotiņu, radot meža šalkoņu, tad stipri sasit kopā divas slotiņas, izraisot mazliet biedējošas skaņu vibrācijas. Ja apkārt nemitīgi kaut kas notiek, peramais vairs nekoncentrējas tikai uz karstumu vai aukstumu, bet bauda daudz plašāku izjūtu gammu.

 Pirms vasaras saulgriežiem, kad papardes ir viskuplākās un zaļākās, Jānis mudina dāmas doties uz mežu un salasīt ar tām pilnu klēpi. Ar papardēm kā ar segu noklāj izkurinātas pirts lāvu. Kad papardes aptuveni minūti ir izkarsušas, uz tām guldina mīļoto vīrieti. Šī procedūra lieliski noņem muguras un locītavu sāpes. Pēdas papildus var izmasēt, klapējot ar rabarberu kātiem. Vīri savām sievām vai draudzenēm savukārt var sarūpēt pīlādžu slotas. Pīlādzi pirtnieks Jānis dēvē par sieviešu "Viagru". Kad mīļotā ar šādu slotu nopērta, vīram miera nebūšot, jo pīlādži spēcīgi aktivizē sieviešu seksuālo enerģiju. Lai uzlabotu attiecības, vīri sievas pirtī var paijāt arī ar burkānu lakstu slotiņām vai pļavā salasītām margrietiņām, madarām un citām Jāņu zālēm. Pēc šādas procedūras abpusējās simpātijas noteikti vairosies. "Rozēnu" pirtnieks atgādina, ka pirms pēršanās svaigu zaru slotiņas nevajag mērcēt karstā ūdenī, jo tad tās zaudē daļu sava spēka. Viss stiprums paliek spainī.

– Kamēr ir vasara un svaigas pirts slotas var saplūkt gan mežā, gan pļavā, baudiet pirts priekus un esiet veseli! – novēl Jānis Pavlovičs. Kā pirtnieks Jānis pavadīs šo Jāņu dienu? Nu, protams, ka pirtī, perot radus un draugus!

Zemenes – gan vēderā, gan maskai

"Rozēnu" pirts saimnieks Jānis Pavlovičs, pirms svētkiem ejot pirtī, dāmas mudina izbaudīt zemeņu masku. Tad vasaras saulgriežu vakarā āda būs īpaši veselīga un skaista un vaigi ziedēs kā zemeņu ogas. Kad kāds brīdis jau pavadīts, pirtī peroties, ar dārzā nupat plūktām, saspaidītām zemenēm noziež visu ķermeni, arī seju. Patur divdesmit minūtes un atkal iet pērties. Zemenēs ir daudz kālija, nātrija, kalcija, joda, magnija un dzelzs, arī sērs, hlors un organiskās skābes. Tās satur arī nedaudz skābeņskābes un vitamīnus – karotīnu, B1, B2, niacīnu, askorbīnskābi. Peroties pirtī, āda labāk uzsūc šīs vērtīgās vielas. Īpaši daudz zemenēs ir C vitamīna. Apēdot 150 – 200 gramus zemeņu, cilvēka organismam ir nodrošināta dienā vajadzīgā C vitamīna deva. Tādēļ pēc tam, kad izbaudīta zemeņu maska, lai oga pēc ogas pazūd arī mutē.

 

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties