latvijaspirts.lv
      
2018. gada 24. maijs
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
Veselība un skaistums
Mājas lietas
> Dārzs
> Telpaugi
> Mājas dzīve
> Virtuve un ēdieni
> Šašliks - Grillējam!
> Alus
> Uzkodas
> Jūras veltes
> Pārtikas produkti
> Garšvielas
> Augu eļļas
> Horoskopu augi
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Sējas kalendārs


 /Ārija Rudlapa/

Gada beigas ir laiks, kad iespējams iegādāties sējas kalendārus nākamajam gadam. Tie ir dažādi. Vispār atzīta ir Saules un Mēness ietekme uz sēklu dīgšanu, sakņu augšanu, ražas glabāšanu un pārstrādi. Saule ir enerģijas avots un diriģenta zizlis, kas darbina visu dzīvo uz zemes. Par Mēness spēju pārvietot lielas ūdens masas zina visi, jo par paisumu un bēgumu māca skolā, praktiski pārliecinājušies Īrijas jūras gliemežu vācēji, cik draudoši tas pārvieto milzīgās ūdens masas. Vadoties pēc šīs sistēmas der jebkurš kalendārs, kurā redzama Mēness fāžu maiņa, Saules un Mēness aptumsumi. Vienmēr labi padodas augi, kas sēti dažas dienas pirms pilnmēness. Sakņaugiem piemērotāks dilstošā Mēness laiks, bet augiem, kuru vērtīgās daļas ir lapas, ziedi un augļi, augoša. Savukārt aptumsumi augus ietekmē negatīvi, tās dienas nav piemērotas sēšanai un stādīšanai.

 Pieejami kalendāri, kurus sastādījuši astronomi un astrologi, tajos jau bez iepriekš minētajām Saules gaitām un Mēness fāzēm ievērtēta arī citu planētu ietekme, kā arī to pārvietošanās zodiaka joslā un tā zvaigznāju ietekme uz augiem. Pamatprincipi it kā visiem vienādi, bet atšķiras atskaites sistēmas, pēc kurām aprēķina debess ķermeņu ceļu, tāpēc kalendāros atšķiras laiki, kad kurš debesu spīdeklis atrodas, kura zvaigznāja ietekmē. Katrs paliek pie savas taisnības, ka viņa ieteikumi ir tie pareizākie. Nav nepastrīdamu pētījumu par šo tēmu, ir tikai katra dārzkopja personīgā pieredze. Labi aprūpētā dārzā viss lieliski augs arī bez īpašas sekošanas debess spīdekļiem. Savukārt, ja augsne būs nabadzīga, pārmitra vai tajā trūks mitruma, savlaicīgi netiks ierobežotas nezāles, nespēs palīdzēt ne Mēness, ne zodiaka zvaigznāji. Uz debess spīdekļu ietekmi maz reaģēs hibrīdie augi, kas bagātīgi tiek mēsloti ar minerālmēsliem un kurus pie dzīvības uztur daudzveidīgi augu aizsardzības līdzekļi. Apsaimniekojot dārzu visdrošāk ir paļauties uz veselo saprātu, novērojumiem dabā, kā arī dalīties pieredzē ar citiem pieredzējušiem dārzkopjiem un lauksaimniekiem. Pat vislabākie ieteikumi var nedod rezultātus, ja tos izpildīs akli, nesekojot konkrētām dabas norisēm. Katrs gads ir savādāks, tāpat kā dārzs un viņa kopējs.

 Decembris.

 Dienas sarukušas pavisam īsas. Gaismas maz. Kaut ko sēj tikai profesionāli dārznieki, siltumnīcās, kur iespējams regulēt apgaismojuma ilgumu un intensitāti, kā arī gaismas un augsnes temperatūru. Šajā laikā sēj atraitnītes un prīmulas pavasara stādiem. No sēklām sāk audzēt begonijas, nokarenās pelargonijas.

Amatieri var traukos iestādīt tulpju, narcišu, sniegpulkstenīšu, krokusu, hiacinšu un citu pavasara puķu sīpolus, šajā laikā lielveikalos tie nopērkami pavisam lēti. Tikai jāatceras, ka šīm puķēm, lai ziedētu nepieciešams aukstuma periods, sīpoliem jāizsalst. Pēc stādīšanas kastītes jāiznes vēsās telpās, pakāpeniski jāpieradina augi pie aukstuma, tad ziemā jānes atpakaļ telpās un pakāpeniski jāatmodina siltumā. Pirms augsnes sasalšanas atklātā laukā var mēģināt iesēt burkānu sēklas agrai ražai un dziedniecības kumelītes.

Lai ziemā iepriecinātu sevi ar hipeastru ziediem , to sīpoli jāstāda podos, jālaista, jānes siltumā un gaismā, līdz ziedēšanai augam nepieciešami 1-2 mēneši, tas atkarīgs no tā cik siltās telpās tie augs.

Janvāris.

 Īsts ziemas mēnesis. Dienas īsas, gaismas maz, āra temperatūras zemas. Stādu sēšanu sāk profesionāli dārzkopji, kuriem ir tam piemērotas telpas un iespējas nodrošināt augiem nepieciešamo temperatūru, apgaismojuma intensitāti un ilgumu. Ja stādu audzēšana paredzēta uz dzīvojamo telpu palodzēm bez papildus apgaismojuma, vēl nav kur steigties, citādi stādiņi cietīs no gaismas trūkuma, izstīdzēs un ies bojā.

Sēj daudzgadīgos ārstniecības un dekoratīvos augus, viršus, lavandas, rozmarīnu u.c.. Sēj pavasara stādiem atraitnītes un prīmulas, begonijas. Apkurināmām siltumnīcām dēstiem tomātus, paprikas, gurķus.

Februāris.

 Dienas kļūst garākas, arī Saules gaisma spilgtāka. Sēj stādiem selerijas, puravus, paprikas un puķes ar garu augšanas laiku, pelargonijas, petūnijas, lobēlijas, verbenas u. c.. Piķē jau agrāk iesēto puķu stādus. Taču atkal kritiski jānovērtē kā iespējams sabalansēt apgaismojumu un temperatūru. Stādiņiem dažādās augšanas fāzēs ir atšķirīgas prasības pēc siltuma. Dzīvojamajās telpās grūti pazemināt temperatūru naktīs, kad augiem nepieciešams vēsums.

Modina un liek apsakņoties bezlapu koksnainos spraudeņus, kas rudenī ievākti no vīnogulājiem, upenēm, jāņogām, ērkšķogām, rozēm un citiem augiem. Nelielos apjomos spraudeņus apsakņo izskalotā upes grantī. Zarus sagriež vajadzīgajā garumā, sprauž mitrajā substrātā, salaista un noliek gaišā, siltā vietā, lai labāk saglabātu mitrumu, pāri pārvelk polietilēna plēvi. Arī stādu audzēšanai, sēklu dīgšanas zonā labāk trūdzemi pārsegt ar izskalotu granti, tas pasargās stādiņus no infekcijām ar augu slimībām.

Modina hipeastru sīpolus iestādot tos podos, noliekot gaismā un siltumā, regulāri laistot. Nes telpās traukus ar rudenī iestādītajiem, aukstuma periodu izgājušajiem pavasara puķu sīpoliem un maijpuķīšu sakneņiem. Gaismā un siltumā iznes pārziemojušās fuksijas, lai tās paspētu sakuplot.

Marts

Diena jau krietni pastiepusies garumā, arī saule jau pavisam spoža. Stādu audzēšanai pietiek gaismas arī uz dzīvojamo telpu palodzēm. Sēj stādiem tomātus, papriku, salātus, gurķus, puķes, brokoļus un ziedkāpostus, bazilikus un citus garšaugus. Kad to labāk darīt mēneša sākumā vai beigās, jāizlemj pašam dārzkopim, jārēķina cik ilgu laiku stādiem nāksies pavadīt telpās, līdz tos varēs izstādīt plēves siltumnīcās vai atklātā laukā. Parasti dēstu izaudzēšanai nepieciešams no 1-2 mēnešiem. Sēklu firmas uz paciņām norāda optimālos laikus sēšanai un stādīšanai. Katrai augu sugai dīgšanas laiki atšķiras, piemēram, papriku, sīpolu un puravu sēklas dīgst lēni, tātad, ja nolemts audzēt to dēstus, tie jāsēj agrāk. Samērā ātri sadīgst kāposti, puķukāposti brokoļi, fenheļi. Kāpostaugi ir gaismas prasīgi, sliktā apgaismojumā tie ātri izstīdz. Piķē jau iesētos seleriju, puravu un papriku dēstu, izstādot tos tālākai augšanai kastītēs vai podiņos. Martā podiņos uz palodzes zaļumiem var iesēt dilles, bazilikus, diedzēt sīpolus lokiem. Audzē artišoku stādiņus, taču, lai šie ēdamie dadži veidotu ziedkopu tiem nepieciešams aukstuma periods, tāpēc tikko tie sadīgušus uz nedēļu jāpārvieto vietā, kur temperatūra svārstās ap 00 .

Marta beigās plēves siltumnīcās sēj redīsus, salātus, dilles. Gados, kad zeme nav sasalusi vai jau ir atlaidusies atklātā laukā sēj agros burkānus un sīpolus. Gatavo agro kartupeļu sēklu, tos gaismā sadiedzējot.

Nes gaismā  un siltumā pārziemojušās pelargonijas.

Aprīlis

 Turpina aprūpēt iepriekš iesētos augus, piķē un stāda tālākai audzēšanai tomātu, papriku, salātu un puķu stādus. Ja pavasaris agrs, sēj un stāda salātus, redīsus un pinātus neapkurināmās siltumnīcās. Tomātus un gurķus var stādīt zemplēves platībās tikai tad, ja salnu gadījumos tās var apkurināt, ja arī nebūtu salnas, augsne vēl būs auksta un siltumu mīlošie augi jutīsies slikti bez papildus siltuma.

Kāpostus stādiem jau var sēt iesildītās lecektīs un siltumnīcās. Mēneša sākumā  sāk audzēt stādus melonēm un arbūziem. Mēneša beigās sēj ķirbjus stādiem

Ja sniegs nokusis, augsne apžuvusi un nedaudz iesilusi jau mēneša sākumā sēj zirņus un pupas. Mēneša beigās, ja vien laika apstākļi atļauj, atklātā laukā sēj burkānus, sakņu pētersīļus, melnsaknes, pastinakus. Stāda dobēs gladiolu, monbrēciju, galtoniju sīpolus. Sēj zālienus. Stāda agros kartupeļus, vasaras ķiplokus, sīksīpoliņus.

Dobēs sēj asteres, godēcijas, kliņģerītes, kosmejas, salmenes, lupīnas un citas izturīgas puķes.

Dala un pārstāda ziemcietes. Veido jaunas puķu dobes.

Dala un pārstāda daudzgadīgos garšaugus piparmētras, melisas, raudenes, salvijas, estragonu, maurlokus un lakšus, rabarberus.

Stāda dekoratīvos kokus un krūmus, tāpat augļu kokus un ogulājus.

Pārstāda telpaugus. Ja laiks pietiekoši silts, pārstāda un pastāvīgā vietā izliek fuksijas.

Maijs

 Segtajās platībās stāda tomātus, gurķus, paprikas, stādiem ķirbjus.Sēj atklātā laukā salātus, spinātus, skābenes, dilles. Sēj zirņus un pupas. Mēneša vidū, kad vairs nedraud salnas, sviesta un dārza pupiņas. Stāda kartupeļus un sīpolus. Sēj burkānus, galda un lopbarības bietes, kāļus, rāceņus un redīsus. Stāda kāpostus, ziedkāpostus un brokoļus.

Stāda dālijas, gladiolas, lilijas un citas sīpolpuķes. Puķudobēs sēj un stāda vasaras puķes, samtenes, asteres, cinnijas, nigellas, ešolcijas, magones u.c.. Mēneša beigās pastāvīgā vietā izstāda ķirbju, meloņu un arbūzu stādus. Sēj atklātā laukā gurķus un kabačus.

Stāda zemenes un avenes, dekoratīvos krūmus un kokus. Stāda vīnogas.

Turpina sakopt un pārstādīt vasarā un rudenī ziedošās ziemcietes. Pavairo ar dzinumiem piparmētras, melisas, estragonu, salvijas, raudenes. Viss iestādītais kārtīgi jāaplaista. Mitruma trūkums maijā ir galvenais faktors stādīšanas ierobežošanai. Intensīvajā pavasara saulē un vējā neaplietie stādi ātri izkalst un iet bojā. Dekoratīvos augus, ogulājus un augļu kokus var nopirkt konteineros, tā stādīšanas laiks nav tik būtisks, galvenais, lai to varētu apliet pēc iestādīšanas.

Sakņaugu sēšanai un stādīšanai piemērotāks būs dilstošs Mēness. Kāpostiem, gurķiem, zirņiem, pupām un pupiņām augošs.

Jūnijs

Pakāpeniski beidzas pavasaris un sākās vasara. Mēneša sākumā stāda un sēj siltumu mīlošus augus, tomātus, ķirbjus, melones un arbūzus atklātā laukā.

Sēj zirņus un sviesta pupiņas rudens ražai. Sēj burkānus, pēdējo sējumu plānojot ne vēlāk kā nedēļu pirms Jāņiem, galda bietes, kāļus, melnos rutkus ziemas glabāšanai, lai saknes nepāraugtu. Sēj rudens šķirņu salātus, cigoriņsalātus, spinātus, Pekīnas kāpostus dēstiem.

Stāda un sēj vasaras puķes. Mēneša beigās pārstāda dārza īrisus. Pavairo daudzgadīgos dekoratīvos augus un ogulājus ar lapainiem spraudeņiem. Tukšajos laukumos sēj zaļmēslojumu. Pēc pieneņu noziedēšanas, sēj dekoratīvos zālienus. Lielos sēšanas un stādīšanas darbus vajadzētu pabeigt līdz vasaras saulgriežiem.
 

Jūlijs

 Ir gada un vasaras vidus, pilnbrieda mēnesis. Līdztekus priekam par jau iegūto un briestošo ražu jāsāk domāt par nākošo pavasari. Jāsagatavo augsne jaunajiem stādījumiem un sējumiem. Dala un pārstāda īrisus, kā arī citas pavasarī noziedējušās ziemcietes. Sēj rudens šķirņu redīsus un salātus, dilles un citus garšaugus rudens ražai. Stāda Pekīnas kāpostus un ziedkāpostus. Rudens lociņiem var iestādīt neapēstos, bet labi saglabājušos sīpolus no iepriekšējā gada ražas. Pēc 20. datuma sēj jaunus zālājus, stāda zemenes. Lauciņos un dobēs, kur raža novākta, iesēj ātri augošus zaļmēslojuma augus, balto sinepi, eļļas rutku, vasaras vīķus. Sēj lauku salātus, lapu pētersīļus, skābenes nākošā pavasara ražai. Šie augi ir aukstumizturīgi, bet lai tie labi pārziemotu tiem jāsadīgst un labi jāiesakņojas pirms sala, tad pavasarī tie strauji ataugs un agri dos pirmo ražu.

Pavairo ogulājus un dekoratīvos augus ar spraudeņiem.

Augusts

Vasara jau pagriezusies uz rudens pusi, agrīnie dārzeņi novākti un stādīšanas darbi turpinās. Īstais laiks iekārtot zemeņu un aveņu stādījumus. Mēneša sākumā vēl var iesēt rudens šķirņu redīsus un salātus, dilles, baziliku, pētersīļus un skābenes.

Stāda ziemas sīpolus. Dala un pārstāda rabarberus, pavasarī un vasaras sākumā ziedošās ziemcietes.

 Septembris

Rudens sākuma galvenie darbi ir ražas vākšana, taču dārzā vienam ciklam beidzoties, sākas jauns. Lauksaimnieki septembrī sēj ziemāju graudaugus. Arī dārzā zaļmēslojumam un labākai augu maiņai var iesēt ziemas rudzus, kviešus vai miežus, pavasarī to zelmeni iestrādāt augsnē, ja platība nav vajadzīga dārzeņu vai puķu audzēšanai atstāj labību augam, ražu sasien kūlīšos un ziemā izmanto putnu barošanai. Sakņu dārzā stāda ziemas ķiplokus un sīpolus. Puķēm paredzētajā daļā stāda narcises, hiacintes, lilijas.

Oktobris

  Šajā  visīstākajā rudens mēnesī stāda augļu kokus, dzīvžogus, dekoratīvo krūmu un kokaugu kompozīcijas, sakņu dārzos un puķu dobēs ziemas ķiplokus un pavasara sīpolpuķes. Segtajās platībās zaļmēslojumam un augsnes dezinfekcijai sēj rudzus. 
 
 Novembris

 Miera mēnesis, kad dzīvība uz Zemes norimst. Ziemeļu puslode gatavojas ziemai. Sējas un stādīšanas darbi beigušies. Senču ticējumi saka, ka zemi nedrīkst traucēt pēc Mārtiņiem, 10. novembra. Biodinamiskās lauksaimniecības piekritēji no siltākām joslām pārtrauc ziemāju sēju šajā mēnesī, lai pabeigtu to decembrī. Mēneša sākumā vēl var iestādīt ziemas ķiplokus. Var sarakt maijpuķīšu sakneņus, iestādīt tos podos un kastēs uzziedināšanai ziemā. Līdzīgi sagatavo pavasara sīpolpuķes. Lai šie augi ziedētu tiem nepieciešams aukstums, tāpēc sagatavotos traukus novieto telpās bez apkures, ja uz laika apstākļiem nevar paļauties, ievieto tos saldētavā. Saulainās dienās var sagriezt zarus koksnainiem spraudeņiem, ogulāju, vīnogulāju un  dekoratīvo augu pavairošanai. 

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties