latvijaspirts.lv
      
2020. gada 23. janvāris
Atgriezties uz sākuma lapu>>>
Pirts
Ingo Poriņš, Pirtnieku stāsti
Lielvārdes apceļošana dziednieciskās pirts meklējumos
Ivars Rašmanis, Pirtnieku stāsti
Arstnieciskās pirts kūre
Полный курсс лечебной бани

Veselības pirts Azote

Lielvārde, Slimnīcas iela 10a
T.: 26534156, 29116195
E-pasts: rasmanis@apollo.lv

 http://laukums.oic.lv

Strādā pirtnieki

Ilze Drozdecka
T.: 26495930  ilze.x.drozdecka@gsk.com

Ingo Poriņš
T.: 29444719

Praktizē ārsts osteopāts – dziednieks Ivars Rašmanis
T.: 26534156 rasmanis@apollo.lv 

Lielvārdes apceļošana dziednieciskās pirts meklējumos

13.12.2009.
Ciemos pie Ivara Rašmaņa devās Gundega, Baiba un Sandra.

Muzejā gaida Ziemassvētkus
Vērojam kā tiek austas Lielvārdes jostas
Parkā
Baznīca un Lāčplēša akmeņi
Ordeņa pils drupas
Parkā pie koka skulptūras
Pirts Azote
Pirts pērtuve
Basiens
Mērcējās piparmētru slotiņa
Izvars un mietenes ar sāls kāju vannu
Sāls ko izmanto kāju vannām
Medus ar kadiķu skujiņām
Visi kopā atpūtas brīdī
Ivars ar Ilzi
Skrubis tiešam bija
Ingo peldina savu klienti baseinā
Laiks Ivaram kauliņus apskatīt
Skaistus svētkus visiem!
 Svētdienas rīts mūs sagaida sniegots. Nopriecājamies, laikam rudens pelēkums būs pārdzīvots un mūsu skatienu iepriecinās ziemas baltums.

 A.Pumpura Lielvārdes muzejs
E.Kauliņa aleja 20, Lielvārde
T.: 65053759, 29322468
pumpuriesi@one.lv

No Rīgas izbraucam agri, jo pa ceļam mūsu plānos ir apskatīt Lielvārdi - leģendārā tautas varoņa Lāčplēša dzimteni. Iebraukušas pilsētā dodamies uz A. Pumpura muzeju.

 Muzejs atklāts 1970. gadā ar toreizējās kopsaimniecības "Lāčplēsis" leģendārā priekšsēdētāja Edgara Kauliņa svētību un atbalstu. Muzejā savākti un apkopoti materiāli par dzejnieku Andreju Pumpuru (1841 - 1902), eposu "Lāčplēsis", latviešu kultūru un vēsturi. Muzejs piedāvā ekskursijas pa Lielvārdi un Birzgali, mainīgas ekspozīcijas, ģimenes godu svinības.

 Muzeja ēka Lielvārdes "Kraujās", kādreizējā muižas klēts, atrodas iepretim ev. luteriskai baznīcai. Lielie akmeņi muzeja priekšā ("Lāčplēša gulta" un "Lāčplēša sega") līdz Ķeguma spēkstacijas uzcelšanai gulēja Daugavā, pie Lielvārdes salas, kas tagad atrodas zem ūdens. Pie Andreja Pumpura muzeja atrodas Lielvārdes parks.

 Informācijas avots - www.tournet.lv

 Lielvārde - leģendārā tautas varoņa Lāčplēša dzimtene - ir sena un slavena apdzīvota vieta (18 km uz dienvidaustrumiem no Ogres) ar daudziem pagātnes pieminekļiem. Uz zemesraga pie Rumbiņas upītes ietekas Daugavā paceļas Dievukalns. Laikā no 1. gt. pirmās puses pr. Kr. līdz 7. - 8. gs. te atradusies senākā un visilgāk apdzīvotā baltu apmetne Lielvārdes apkārtnē. 
 Iepretī Dievukalnam Rumbiņas labajā krastā 9. - 12. gs. bijusi Lielvārdes lībiešu pils, kuras vietā tagad redzamas ordeņa pils drupas. 
 Lielvārdes pusē jau senos laikos radusies brīnumpasaka par spēkavīru Lāčplēsi jeb Lāčausi - cilvēka un lāču mātes dēlu, kas veicis daudzus varoņdarbus un beigās aizgājis bojā divcīņā ar raganas dēlu (tā norisinājusies pašā Daugavas krastā). Šo motīvu savā plaši pazīstamajā eposā "Lāčplēsis" (1888) izmantojis dzejnieks Andrejs Pumpurs (1841 - 1902), kurš dzimis tuvējā Lieljumpravas pagastā un mācījies Lielvārdes draudzes skolā. Ordeņa pils drupās vēl šodien sazīmējams logs, no kura Pumpura Laimdota, viens no eposa gaišākajiem pozitīvajiem tēliem, it kā esot noskatījusies Lāčplēša liktenīgo divcīņu ar raganas dēla līdzinieku Melno bruņinieku. 
 Tagadējā Lielvārdes luterāņu baznīca celta 1931 - 1934. gadā vecā, 1747. gada dievnama vietā (tas ticis sagrauts Pirmā pasaules kara gados). Celtnes projekta autors ir pazīstamais arhitekts Pauls Kundziņš (1888 - 1983). Baznīcas altāri rotā ievērojamas mākslas darbs - Kārļa Miesnieka glezna "Kristus Ģetzemanes dārzā" (1939).

 Ārstnieciskā pirts Azote

 Sazvanoties ar Ivaru un norunājot tikšanās dienu mēs saņēmām epasta vēstulīti ar aicinājumu aizpildīt testa lapu. Lapā bija uzskaitītas iespējamās problēmas, rakstura iezīmes, kas traucē dzīvot. No plašā saraksta katrai no mums bija jāatzīmē savas sliktākās lietas, kas traucē.

 Izstaigājušas parku dodamies uz pirti Azote. Iebraucot pagalmā mūs sagaida Ivars, esam atbraukušas ātrāk par norunāto laiku un mums ir nedaudz jāpagaida, kamēr izkurināsies pirtiņa. Laiku pavadām sarunās par mūsu biedrības attīstības iespējām, par to kā Ivaram sokas ar klientu piesaisti, kas būtu efektīvāk un savādāk veicams lai pirtnieka profesija un ārstnieciskie pirts pakalpojumi kļūtu vēl pieejamāki un populārāki.

 Ivara pirts sākas ar palielu atpūtas telpu. Pērtuvei blakus izvietota duša un baseins, kurā iespējams izvēlēties dažādas temperatūras ūdeni. Var pasūtīt gan siltu baseinu, gan stindzinoši aukstu ūdeni. Nedaudz tālāk aiz atpūtas telpas ir neliela telpa kur Ivars izvietojos masāžas galdu un tur veic ārstnieciskās terapijas pakalpojumus (manuālā terapija + bioenerģētiskā iedarbība). Tepat blakus ir neliela virtuvīte, kur mums pretī nāk zāļu tējas smarža.

 Laiks paiet nemanot un Ivars dara mums zināmu, ka ir laiks izbaudīt standarta pirts procedūru, kas tiek piedāvā ikvienam interesentam. Šoreiz pirts labumus baudīs Gundega un Baiba, es kā ierasti būšu aizkadrā un uzmanīgi visu vērošu.

 Ivars ceļ galdā mūsu aizpildītās testa lapas un paskaidro, ka šis tests ir nepieciešams lai attālināti varētu jau laicīgi sagatavot katrai nepieciešamās pirtsslotas. Kopumā katram klientam tiek piemērots 12 dažādas pirtsslotiņas.

 Lieliem burtiem atzīmēšu, ka šī pirts ir viena no retajām vietām kur reāli ziemas laikā tiek piedāvāta tik plaša slotu pārbagātība. Nereti mēs sastopamies ar dažādu piršu piedāvājumiem, kur reklāmas nolūkos piedāvā izmantot visdažādākās pirtsslotas. Un bieži vien ir tā, ka praktiski saņemamas visbiežāk tikai bērzu slotas, retāk ozolu un liepu. Tad vēl kāda vībotņu slota un pāris piparmētru zariņi. Atcerieties! Azotē arī ziemā smaržo vasara!

 Pirmā procedūra ir kāju peldes speciālā sāls ūdenī. Par sāls īpatnībām un labumu uzzināsiet paši, kad viesosities pie Ivara. Dāmas peldina savas pēdas siltajās ūdens vannītēs, Ivars pasniedz siltu zāļu tēju un process var sākties.

 Pērtuves kūre (vismaz 5 iegājieni, 3 pēršanas, kompreses)
Tālāk seko došanās uz pērtuvi karsēties.
Pēc karsēšanās neliela atpūta un attīrošs skrubītis.
Pēc skrubja seko mierīgs attīrošs pēriens.
Atkal atpūta.
Karsēšanās un lielais nopietnais pēriens ar peldi baseinā. Atkarībā no tā, ko uzrādīja tests, meiteņu pēršanai tika izmantotas apses, pīlādža, bērzu, kļavas, oša, vītola, ozola, kārkla un ievas slotas.
Atpūta.
Noslēgumā medus maska uz lāvas un izsmalcināts pēriens ar adataiņu un zāļu aromātiskajām slotiņām – pelašķi, vībotnes, biškrēsliņš, asinszāle.

 Interesanti vērojams darbu dalījums klientu apkalpošanas laikā. Ivars piedāvā un iesaka katram klientam, arī savu pērienu veikt individuāli katru reizi citam pirtniekam.

 Mūs apkalpoja uzreiz trīs pirtnieki. Pirmo vieglo pērienu veica pats jaunākais pērējs. Prieks mums bija liels, jaunā paaudze veidojas. Paldies Ivaram par jaunu pirtnieku izaudzināšanu.

 Otro spēcīgo pērienu veica jau pieredzējušāks pirtnieks Ingo Poriņš. Viņa darbu tikām vērojuši vasaras lielajā pirts pasākumā Brūveros. Varam viennozīmīgi teikt, ka pa šo laiku profesionalitāte ir augusi un meitenes Ingo rokās jutās droši un patīkami.

 Noslēdzošo pērienu ar zāļu slotiņām veica šarmantā būtne, pirtniece Ilze Drozdecka. Ar Ilzes darbu varējām iepazīties rudens pasākumā Kliģos.

 Pirtnieces maigums un rūpes par klientu ir sajūtamas un neatvairāmas. Izsmalcinātas kustības un klientam nemanāma situācijas perfekta kontrole liecina par labas un profesionālas pirtnieces darbu.

 Pēc visām pirts manipulācijām Ivars aicina uz masāžas galda palūkot kādi ir mūsu mugurkauli. Ivara darba pieredze manuālajā terapijā ir nozīmīga un savā darbā ir redzējis visādas formas un liekumu kauliņus. Mums par lielu izbrīnu esam gana taisnas un visai veselīgas.

 Kad meitenes ir aprūpētas un man fotografēšanas darbi beigušies arī rodas vēlme tikt pirtiņā. Par cik ir jau vēls vakars un mūs vēl gaida atpakaļ ceļš mājup, tad izvēlamies visai ātru un nestandarta pirts gājienu.

 Bez iepriekšējas karsēšanās Ilze mani uz lāvas ierīvē ar sals skurbi, kas bagātināts ar kadiķa skujiņām. Tad talkā ņem dažādas lapu koku pirtsslotiņas, kādas tieši neprasiet, neatceros, jo bija ļoti labi. Noslēgumā sajutu kadiķīti un manas pēdas uzgavilēja. Bija ļoti labi, ātri un profesionāli trāpīts mērķi.

 Pēc savdabīgās karsēšanas un tikpat savdabīgās pēršanas arī es ļāvos Ivara roku veiklībai iegrozīt vietā manus mugurkaula skriemelīšus. 

 Teikšu Jums tikai vienu – ka labi justies pie Ivara varēsiet pilnīgi droši un nekļūdīsieties ja izvēlēsieties doties ciemos.

 Laiks atvadīties, pirms ceļa malkojam tēju un mūsu šoferīte Gundega mazo ceļa kafiju. Sakām lielu paldies Ivaram par mūsu uzņemšanu.

 Paldies sakāms arī par Ivara atbalstu biedrības attīstībā, par līdzdomāšanu un vērtīgajām idejām tālākajai darbībai.

galerija