latvijaspirts.lv
      
2020. gada 23. janvāris
Atgriezties uz sākuma lapu>>>
Pirts
Ingo Poriņš, Pirtnieku stāsti
Lielvārdes apceļošana dziednieciskās pirts meklējumos
Ivars Rašmanis, Pirtnieku stāsti
Arstnieciskās pirts kūre
Полный курсс лечебной бани

Veselības pirts Azote

Lielvārde, Slimnīcas iela 10a
T.: 26534156, 29116195
E-pasts: rasmanis@apollo.lv

 http://laukums.oic.lv

Strādā pirtnieki

Ilze Drozdecka
T.: 26495930  ilze.x.drozdecka@gsk.com

Ingo Poriņš
T.: 29444719

Praktizē ārsts osteopāts – dziednieks Ivars Rašmanis
T.: 26534156 rasmanis@apollo.lv 

Ingo Poriņš, Pirtnieku stāsti

Ingo Poriņš, no grāmatas  "Pirtnieku stāsti", plašāk lasiet grāmātā

 Ingo Poriņam, pirtī paticis iet jau no mazotnes, bet pirtnieka arodam viņš pievērsies pirms diviem gadiem. „Jo biežāk to dari, jo ilgāk un lielāku karstumu vari izturēt. Tā arī rodas tā patika,” saka Ingo.

 Viņš dzīvo Lielvārdē, pirms diviem gadiem ieinteresējies par kāda kolēģa atvērto dziedniecisko pirti, tomēr pirtnieka darbu joprojām uzskata vairāk kā hobiju: lai katru dienu kvalitatīvi nopērtu vismaz četrus cilvēkus, nepieciešama fiziska pārpūle vai jau sāc to darīt paviršāk, taču ne viens, ne otrs viņam nav pieņemams.

 „Mēs esam izstrādājuši savu metodi: pirtī ir trīs kūres. Pirmā pēršanās ir tāda kā septiņu ādu novilkšana, nešķīstuma izdzīšana, otrā pēršana ir attīrošā, bet trešā – relaksējošā,” skaidro Poriņš. „Pirmā pēršanās ir īsta. Otrā kūre jau vairāk ir pēršana, trešajā piedāvājam medus masku visam ķermenim – medu iestrādā ādā ar dažādām slotiņām – kadiķi, egli, zāļu slotiņām, pašās beigās – ar lapu koku slotiņām. Pēc karsēšanās klientu peldina baseinā, dīķī vai ezerā.

 Pēršanai der ikviena koka slotiņas, izņemot dzīvības koku – tam ir pārāk daudz ēterisko eļļu un pārāk spēcīgs aromāts, tādēļ iedarbība nav vērtējama tik vienkārši. Slotiņās var izmantot jebkuru koku un zāli, ko mūsu senči ir lietojuši dziedniecībā un tējās. Poriņš lieto arī slotiņu novilkumu, bet reizēm, kad mērcējamā ūdens bijis pavairāk, pietiek aromātiskai zāļu vannai: „Kad slotiņu ūdens nostājas, var redzēt tā augšpusē smaržīgu ēteriskās eļļas slāni. Tikai nevajag turēt par ilgu, jo tad rodas tējas efekts,” skaidro pirtnieks.

 Īpašā cieņā ir medus, tomēr klientam jau iepriekš būtu jāzina, vai pret šo produktu nav alerģija. „Alternatīvai varam piedāvāt kafijas maskas. Labu efektu var panākt, kombinējot kafijas biezumus un medu, mazliet piejaucot jūras vai vārāmo sāli. Laba alternatīva ir Baldones dūņu maskas gan sejai, gan ķermenim. Tās gan ir salīdzinoši dārgas, tomēr, ja pirts siltumā dūņu maskas dabū ievilkties, efekts ir maksimālais,” novērojis pirtnieks.

 Dažādus efektus iespējams panākt ar pirts garu. „Man patīk uz akmeņiem uzliet mazliet atšķaidītas ābolu sulas, ābola aromāts ir uzmundrinošs. Te gan jāņem vērā, ka to nevajadzētu liet koncentrētā veidā, jo uz akmeņiem rodas apdegums, pirtī nebūs ābola, bet piedeguma aromāts,” skaidro Poriņš. „Daudzi uz akmeņiem lej alu – sākumā ir vēlamā maizes smarža, ar laiku jau smird pēc piedegušas garozas. Arī alu vajag atšķaidīt proporcijā aptuveni 1:20. Mēs alu pirtī neizmantojam, bet jāatzīst, ka no dabiskajām šķirnēm Latvijā jau vairs palicis tikai Užavas un Brenguļu alus,” pret sintētiku neiecietīgs ir Poriņš.

 „Pirtī var darboties, cik atļauj fantāzija, tikai jāskatās, lai pats labi justos. Pārspīlēt nevajag ne ar temperatūru, ne sildīšanās. Jāuzmanās tiem, kuriem ir sirds vainas – pasildīties var, tomēr tas jādara piesardzīgi. Ziemā pa sniegu, ja tas nav iepriekš darīts, arī vajag prātīgi,” saka Poriņš. Viņš uzskata, ka atvēsināšanās sniegā ir laba asinsritei, tikai vajag uzmanīties no sērsnas – tajā var ne vien saskrāpēties, bet pat sagriezties. „Galvenais – lai jūties labi un esi atpūties,” rekomendē Poriņš.

 Jautāts par gandarījumu, ko sniedz pirtnieka arods, viņš atzīst: „Reiz kāda kundze pēc visas kūres man teica: nu beidzot man atkal gribas iet uz darbu, sen neesot tā bijis.”

galerija