latvijaspirts.lv
      
2020. gada 28. februāris
JAUNUMI
NOTIKUMI
> Gada balvas nominācijas 2013
> Gada balvas nominācijas 2012
> Gada balvas nominācija 2011
> Vasaras festivāli 2008-2016
> Arhīvs 2013
> Arhīvs 2012
> Arhīvs 2011
> Arhīvs 2010
> Arhīvs 2009
> Arhīvs 2008
> Arhīvs 2007
> Arhīvs 2006
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Pirts diena krodziņā RANČO


11.12.2009.
Sandra Stumbre, Daira Kiļupe un Sergejs Polgins

Krodziņš "Rančo"
Skrunda, "Mežkalni", Rudbāržu pag.
T.: 29276624 vai 29285534
erikspaculs@inbox.lv

Daira Kiļupe
Cēsu novads, Amata
Pirtniece un skrubīšu meistare
T.: 27871091 daira.kilupe@inbox.lv

Pār kalnu kūp krodziņa dūmenis
Rančo pērtuve
Egļu zars ziemas gaidās
Grīda izklāta ar www.kokavirpotava.lv
produktu (saliekams koka paklājs)
Priecīgi, laimīgi, nopērti
Daira uzsmaida visiem kam pirts ir mīļa
Dāsnās vīru miesas gūst baudu
Dāmām tīk vairāk šokolādes prieki
Atvadāmies un dodamies atpakaļ uz Rīgu

 Diena ir apmākusies, lēnām līņā lietus un gaidot uzspīdam saulīti pusdienas laikā sākām kurināt pirti. Rančo pirtiņa ir neliela ar kamīnzālīti, kur vienlaicīgi ērti jutīsies seši cilvēki, dušas telpu un pērtuvi. Guļbaļķu pirts mājas otrajā stāvā neliela atpūtas zāle un vieta kur pārnakšņot nedaudz lielākam personu skaitam.

 Pirts ir drīzāk paliela, nekā varētu teikt, ka maza. Biežāk viesu namos mēs redzam daudz mazākas pērtuves. Ar malku kurināma krāsns. Lāvas gana labas, protams, ir nepieciešami nelieli uzlabojumi, lai pirtniekam būtu ērtāk pērt. Šos ieteikumus saimnieks solījās ņemt vērā un mūsu nākošajā pirts dienā visus iepriecināt ar uzlabojumiem.

 Tepat pār kalniņu šosejas malā ir krodziņš, kur var pasūtīt tēju un našķus. Protams, arī kārtīgas pusdienas vai vakariņas. Uz pirts māju šoreiz tika sanesti vairāki termosi ar labu zāļu tēju. Vakariņosim pēc pastrādāšanas, vēlu vakarā.

 Pulksten trijos dienā, kā bija solīts ieradās pirmie pirtī gājēji. Sergejs laipni sagaidīja un vedināja uz pirti. Saimnieks vēl nav mums pievienojies, jāpaspēj vēl ikdienas darbi apdarīt. Tā arī uzsākām šo pirts dienu Rančo pirtiņā.

 Pirmie klienti nu jau ir sakarsējušies un pērienu saņēmuši. Neizpalika arī pelde nelielajā dīķītī, kas ir tepat pirts priekša. Vasarā ūdens esot mazāk, bet tagad ir pietiekoši lai varētu gūt veldzi. Dīķa dibens izklāts ar smilti, ir droši ieiet, ir kāpnītes. Dīķa grunts ir mālaina, saimnieks vērš uzmanību uz to, ka ūdens ir duļķains, nedzidrs. Mēs atsakām, ka pie reizes arī mazītiņa mālu terapija sanāks. Tas zināmā mērā ir joks, mālainais ūdens tur bija un sliktums no tā nu nekāds nebija.

 Pēc brīža mums pievienojās Daira. Ar Dairu neesam Jūs vēl iepazīstinājuši. Daira ir visādu skrubīšu un masku meistare. Ienākusi pirts mājā atvērusi savus dārgumu grozus, to aromāts pārņēma visu telpu. Un visai naski uz šokolādes masku un nelielu masāžiņu jau pieteicās pirmās dāmas. Dāmas gan izvēlējās tikai pakarsēties un masku, no pēriena attiecās. Solījās nākošajā reizē visu izbaudīt pilnībā.

 Daira ir no Valmieras un pa ceļam viesos uz Liepāju varēja izbrīvēt laiku un mums pievienoties. Jums pastāstīšu, ka viņai Valmierā ir jauka pirtiņa un arī māk labi pērt. Tā, ka dāmas, ja esiet Valmieras pusē, variet uzprasīties pie Dairas uz pirtiņu. Daira lielākoties visas maskas un skrubjus gatavo pati, ir tur medus, kadiķu skujiņas, sāls un visādas citas labas lietas. Arī šokolādes masku vāra pati.

 Parasti dāmas vairāk tīko sajust skrubīša vai maskas valdzinājumu. Šoreiz mēs gribētu atspēkot šo uzskatu. Gana ražīga auguma vīri viens pēc otra gūlās uz improvizētā masāžas galda un kā bērni atdevās Dairas skrubīšiem. Vīriem pie sirds vairāk gāja sāls skurbis un medus maska.

 Ik pēc stundas, mainījās cilvēki, prom devās tie, kas jau bija nopērti un Dairas rokām aplaimoti, un klāt nāca jaunas sejas. Nu jau arī pats saimnieks Ēriks mums ir pievienojies un sāk ieviest kārtību, kā jau saimniekam piedienas. Tiek atnesta svaiga tēja, vīriem kas bijuši pērties uz galda parādās putojošs alus kauss. Piezīmēšu, ka šajā kompānijā vairāk bija vīrišķā dzimuma pārstāvji, kas solījās nākošajā reizē ņemt līdz arī savas dāmas. Turēsim pie vārda!

 Tuvojoties vakaram pirts baudītāji sarādās lielāks skaits un Ērikam laiks piestrādāt par pirtnieka asistentu. Jauks darba dalījums izveidojās, Sergejs darīja smagāko un atbildīgāko darbu, bet Ēriks krietni palīdzēja.

 Šo pirts dienu nevajadzētu uzskatīt par vislabāko pirts pakalpojumu (pirtnieka pakalpojumu), jo apzināti izvēlējāmies piedāvāt pirtī iešanu lielākam personu skaitam, ar mērķi iepazīties, parādīt pirts un pirtnieku iespējas. Sajust un baudīt ko jaunu.

 Kompānijā visi, kas sabrauca ir pazīstami ar pirti un salīdzinoši regulāri paši iet uz savām vai draugu pirtīm. Paši peras ar slotiņām, bet ikdienā nav prasmīga pirtnieka rokas, kas pieliek svarīgāko akcentu – nopēršanu. Šāds mūsu piedāvājums visiem šķita labs un vērtīgs, laiku pa laikam pagulties zem profesionāla pirtnieka rokas.

 Visas dienas garumā no trijiem dienā līdz desmitiem vakarā pērienu saņēma 14 cilvēki, cits ilgāku, cits ne tik ilgu. Katrs saņēma uzrunu un azartisku aicinājumu vēl kādu reizi satikties. Bet tad gan gribēšot pirts baudu un pakalpojumu sajust pilnā apmērā un maksāšot arī pilnā apmērā.

 Mums ir gandarījums par paveikto, sakām lielu paldies Ērikam par atbalstu šīs pirts dienas organizēšanā. Bez Ērika atbalsta noteikti nebūtu tik jauks pasākums izveidojies, jo būtiski ir spēt saaicināt vietējos cilvēkus, ko mēs no Rīgas diezin vai spētu izdarīt.

 Lielu paldies sakām arī Ērika kundzei par gardajām vakariņām un smaržīgo brokastu kafiju. Paldies par siltajām naktsmājām un uzmundrinošo smaidu dodoties atpakaļceļā uz Rīgu.

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties