latvijaspirts.lv
      
2020. gada 04. aprīlis
 Atgriezties uz sākuma lapu>>>
Dr. Artūra Tereško tējas
Veselības tējas 5. lpp.
Veselības tējas 4. lpp.
Veselības tējas 1. lpp
Veselības tējas 2. lpp.
Veselības tējas 3. lpp.
Tēju karalis pieslīpējas Eiropai
Zāļu diena vasaras saulgriežos

www.fitoterapija.lv

Ārsts – fitoterapeits Artūrs Tereško
Tālr. 29484457
E -pasts: arturs_teresko@inbox.lv

Ārsta Artūra Tereško fitoterapijas un adatu terapijas ārsta prakse
Cēsīs, Valdemāra ielā 13
Tālr. 64122134, mob. 29484457 fax. 64122134

Ārstes homeopātes Baibas Tereško privātprakse
Rīgā, Brīvības 37, 5. stāvā 8C. kabinetā, tālr. 29152772
Cēsu pilsētas poliklīnikā, Palasta iela 15, Cēsis, tālr. 29152772

Dr. Tereško tējas ražotne
„Kosas”, Amatas novads, Cēsu rajons, Latvija
Pasūtījumiem tālr. 28682627
Direktors 29484457
Komercdirektors 29152772
Fakss 64122134
E-pasts: arturs_teresko@inbox.lv

 Rakstiet mums!
info@fitoterapija.lv

 

Dr. Tereško tējas

No grāmatas "Pirtnieku stāsti"

 Es savu pirtī iešanas lozungu „vieglu garu!” skaidroju tā, ka pirts jākurina pamatīgi un pēršanās laikā tā jāvēdina, jo karstie akmeņi sadedzina skābekli, kas savukārt ir vajadzīgs cilvēkiem, kuri atrodas pirtī. Uzskatu, ka pirts akmeņiem jābūt dabiskiem, un es izmantoju īstos upes akmeņus. Savulaik vectēvs man mācīja, ka tas akmens, kas ātrāk nožūst, ir visderīgākais pirtij.

 No medicīniskā viedokļa pirts ir fizikālā terapija, kur uz cilvēku iedarbojas karstums, mitrums, masāža ar slotu, aromterapija (arī lietojot visparastāko bērzu slotu). Izpētīts, ka aromterapija, iedarbojoties caur elpošanas orgāniem un ādu, palīdz ārstēt dažādas kaites, piemēram, hronisku radikulītu, osteohondrozi un citas. Tomēr būtiski ir ievērot, ka pirtī nedrīkst iet hroniska iekaisuma gadījumā, to nedrīkst darīt arī tad, ja ir paaugstināts asinsspiediens. Ejot pirtī, ieteicams uzlikt galvassegu – lai galva nesakarst.

Vairāki pirtī iešanas veidi

 Pirtī eju jau no bērnības, jo maniem vecākiem bija svarīgs veselīgs dzīvesveids un pirts viņiem bija svēta lieta. Patlaban mums ir pašiem sava pirts, ko kurinām katru sestdienu. Ja tas neizdodas, šķiet, ka kaut kā būtiska visas nākamās nedēļas trūkst.

 Ir divi pirtī iešanas varianti. Viens no tiem ir uzmest garu tā, lai būtu pamatīgs karstums. Pats izmantoju šo intensīvi karsto pirti un arī tādu pašu pēršanos. Intensīvās karsēšanās procesā (maksimālā temperatūra – 900 C) rokās jābūt cimdiem, bet galvā – cepurei. Šis ir samērā ekstrēms process, ko var izturēt ne vairāk kā piecas minūtes. Man tas patīk un liekas „kaifīgi”, jo aktivizējas viss organisms un jūtos tīrāks ne tikai no ārpuses, bet arī no iekšpuses. Lai šādi karsētos, jābūt stiprai veselībai.

 Pirtī var iet arī mērenā temperatūrā – 60, 700 C – tādējādi nerodas sirdsdarbības pārmaiņas, vien tiek izraisīta svīšana. Arī šādā veidā var atbrīvoties no daudziem toksīniem. Jau pie 370 C cilvēka vielmaiņa kļūst intensīvāka – organismam liekam strādāt ātrāk, arī vīrusi kļūst neizturīgāki.

Nozīmīga ir pirts procedūra

 Tā kā savu organismu vislabāk pārzinu pats, tad pats arī peros. Pēršanai biežāk izmantoju bērza slotas, dažreiz arī ozola, pīlādža un vītola zaru slotiņas. Šo procesu nav ieteicams beigt ar kadiķu slotiņu, jo tie izdala ēteriskās eļļas, kas var kairināt ādu un radīt stipri niezošus izsitumus. Tādēļ pēršanos iesaku beigt ar bērzu slotiņu un pēc tam ieiet siltā dušā, nevis lekt aukstā ūdenī.

 Esmu iecienījis arī vīkšķus no dažādiem ārstniecības augiem – nātrēm, pelašķiem un citiem. Tos visus salieku spainī un apleju ar ūdeni. Pēc tam ar šo masu noberžu ķermeni. Ar ūdeni, kur mirkuši šie augi, var noskalot ķermeni, kā arī to var dzert.

 Savukārt aromterapijai labi noder ārstniecības augu slotiņas – tās var izmantot masāžai un ķermeņa ierīvēšanai. Pēršanās laikā ārstniecības augu slotiņu var palikt zem galvas un zem sejas.

 Jāpiebilst, ka pirts slotas sienam paši un arī tējas vācam paši.

 Cilvēkam pirts procesa laikā jādzer daudz šķidruma. Mūsu ģimene labprāt dzer „Pirts veselības tēju”, kurai reizēm pieliekam medu, bet reizēm nedaudz pieberam sāli, jo to organisms ir zaudējis karsēšanās laikā. Pirtij piemērots dzēriens ir arī viegls dzērveņu morss, arī augļi – citroni, apelsīni, vīnogas un citi.

 Būtiski pēc pirts ir neiet vēsumā – jāpaliek siltumā, jo turpinās svīšanas process. Būtu pat vēlams apsegties ar peldpalagu, lai izsvīstu kārtīgi. Kad svīšana beidzas, cilvēks var ģērbties. Uzskatu, ka pēc pirts „kājām jābūt siltumā”, nekādi darbi nav jādara, var paklausīties nomierinošu mūziku, pazvilnēt, paslinkot.

Pirtī jābūt uzmanīgiem

 Pozitīvo pirtī iešanas piemēru ir daudz, bet ir arī negatīvie procedūru piemēri. Piemēram, kāds pacients sūdzējies, ka viņam sāp mugura. Izdomājis, ka aizies uz pirti, izpērsies un viss būs kārtībā. Taču otrajā dienā pēc pirts viņš vairs nevarēja no gultas piecelties. Bija arī šāds gadījums – jauns puisis ar paaugstinātu asinsspiedienu pēc samērā ekstrēmas pirts procedūras izvārtījās sniegā un piedzīvoja insultu, kā sekas bija daļēja vienas ķermeņa puses paralīze uz visu mūžu. Šie divi negatīvie piemēri parāda, ka, ejot pirtī, jābūt uzmanīgiem. Vispirms jānoskaidro, kas cilvēkam kaiš un vai iešana pirtī būtu vēlama. Var gadīties, ka pirts stipru cilvēku padara vēl stiprāku, bet slimu vēl slimāku!

 Pirts filozofija ir atgūt veselību, tādēļ uzskatu, ka pirtī izklaidi un veselību ir grūti apvienot.

 

galerija