latvijaspirts.lv
      
2018. gada 24. maijs
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
> Ko var pagatavot no augiem?
> Dakteri un zāļu sievas iesaka
> Tējas
> Sulas
> Ogas Augļi
> Medus
> Sēnes
> Garšaugi
> Savvaļas augi uzturā
> Rieksti, sēklas, žāvēti augļi
> Augi mūsu veselībai
> Indīgie augi
> Aizsargājamie augi
> Gemmoterapija
> Afrodiziaki
> Augi pret odiem un mušām
> Ārstniecisko augu dobe
> Greznie ārstniecības augi
> Aizsargājamie augi LU Botāniskājā dārzā
> Augi, kas minēti Svētajos rakstos
> Bērzu pumpuri
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Krimildes


 

Baltā krimilde - Lactarius bertilloni
Sīvā krimilde - Lactarius pergameneus
Piparu krimilde - Lactarius piperatus
Dzeltenā krimilde - Lactarius scrobiculatus
Meduszvīņu krimilde - Lactarius repraesentans
Saldā krimilde - Lactarius volemus
Īstā krimilde - Lactarius resimus

Sēnes ir baltas, piltuvveidīgas cepurītes ar, sīvu piensulu. Visas krimildes Latvijā sastopamas diezgan reti, izņemot vienīgi balto krimildi. Krimildes pielieto tuberkulozes gadījumā. To sastāvā ir konstatētas antibiotiskas vielas. Sēnes izmanto nieru saslimšanu un nierakmeņu slimības ārstēšanai. Sīvuma novēršanai baltā (un arī citas krimildes) iepriekš apmēram pusstundu jānovāra sāļā ūdenī, tad vēl ūdeni ikdienas mainot 2 – 3 diennaktis sāļā ūdenī jāmērcē. Tālāk pēc liekā ūdens notecināšanas sēnes sāla un tās kļūst izmantojamas pēc 1 – 1,5 mēnešiem.

Baltās krimildes mīkstums blīvs, balts ar kodīgi dedzinošu baltu piensulu, bez īpašas smaržas. Aug lapu un skuju koku mežos no augusta līdz oktobrim. Pēc ārējā izskata balto krimildi viegli var sajaukt ar balto bērzlapi no kuras tā atšķiras ar balto piensulu. Sēne ēdama, izmantojama sālīšanai.

Īstās krimildes mīkstums ir balts, blīvs ar dedzinošu baltu piensulu. Sēnes sastopamas jauktu koku mežos, egļu  un priežu – bērzu mežos. Ievāc no jūlija beigām līdz septembrim. Sagatavojama tāpat kā baltā krimilde. Izmanto sālītā un marinētā veidā.

Sīvās krimildes mīkstums balts. Piensula nemainīgi balta, dedzinoši sīva. Sastopama skuju un lapu koku mežos no jūlija līdz oktobrim, reti. Izmanto tikai sālītā veidā.

Piparu krimildes mīkstums balts; piensula balta, tās daudz. Sastopama lapu un jauktos mežos no augusta līdz oktobrim, bieži.

Dzeltenās krimildes mīkstums balts, griezumā dzeltē. Piensula balta, kodīga, gaisā krāsojas sērdzeltena. Sastopama skuju koku (egļu) mežos no jūlija līdz oktobrim.

Meduszvīņu krimildes mīkstums dzeltenīgi balts. Piensula balta, sākumā ar maigu, tad rūgtenu garšu, gaisā kļūst violeta. Aug skuju koku (egļu) mežos, pareti, no jūlija līdz oktobrim.

Melnās krimildes ir nosacīti ēdamas sēnes. Izmanto sālīšanai un marinēšanai, iepriekš ilgstoši mērcējot. Mērcē 3 diennaktis, 4-5 reizes dienā nomainot ūdeni. Pēc mērcēšanas sēnes novāra. Pēc tam izmanto vārīšanai un cepšanai, karstai un aukstai sālīšanai. Sālītas sēnes iegūst tumšu, ķiršu sarkanu nokrāsu. Rietumeiropā sēni uzskata par aizdomīgu un uzturā praktiski nelieto. Iespējams tāpēc, ka sēne spēj intensīvi sevī akumulēt kancerogēnās vielas. Pēc garšas vērtībām apstiedz rozā un baltos vilnīšus. Pēc kaloritātes sālītas sēnes divkārt pārspēj vidējas kvalitātes liellopu un vistas gaļu, trīskārt – govs pienu. Sēnes satur 32,2% olbaltumu, 6,9% taukus, 4,2% cukurus, 5,8% ekstraktvielas u. c.

Saldās krimildes mīkstums balts, lauzumā brūnē. Piensulas daudz, tā balta, gaisā sakalstot brūnē. Aug lapu un skuju koku mežos, sevišķi zem eglēm no augusta līdz oktobrim, reti. Sēne novārāma apm. 10 minūtes sālītā ūdenī, tad 12 stundas jāmērcē aukstā ūdenī, tad sālāma vai marinējama.

  • Recepte. Sālītas krimildes 10 kg sēnes, 400 g sāls, 35 g dilles, 18 g mārrutku saknes, 40 g ķiploki, 35-40 g smaržīgie pipari, 10 gab. lauru lapas. Sēnes 2-4 dienas mērcē aukstā ūdenī. Ūdeni maina 1 reizi diennaktī. Pēc mērcēšanas sēnes apsāla un ievieno citus komponentus. Uzliek slogu. Esošajām sēnēm pa virsu var likt jaunas. Virs sloga ir jāparādas šķidrumam. Ja diennakts laikā šķidrus neparādas ir jāpalielina sloga svars. Pēc 20-25 dienu sālīšanās sēnes ir gatavas lietošanai.
  • Recepte. Salati ar krimildēm un sīpoliem. 300 g sālītas sēnes, 70 g sīpoli, 50 g skābs krējums, melnie pipari, zaļumi.
  • Recepte. Vinigrets ar krimildēm. 4-5 gab. vārītas bekas, 3 gab. sālītas krimildes, 3-4 gab. kartupeļi, 1 ēdamk. sinepes, 3 ēdamk. augu eļļa, sīpolu loki, 1 ēdamk. etiķis, 1 tējk. cukurs, sāls, pipari.
  • Recepte. Salāti ar krimildēm. Sālītas sēnes, sīpoli, zaļie zirnīši, augu eļļa, sinepes, pipari, zaļumi.
Saldūksnes, krimildes (lat. lactarius volemus, vellereus): piparu krimilde, saldūksne, eglene, parastais vilnītis, egļu rudmiese, sarkandzeltaine, alksnene – tas ir tikai neliels lactarius dzimtas pārstāvju uzskaitījums. Šīm sēnēm ir balta, pienaina sula (lat. lactarius – „pienains”). Tās ir ēdamas sēnes, kuras izmanto tikai sālīšanā, pirms lietošanas tās jānovāra vai jāizmērcē 2–3 diennaktis aukstā ūdenī, jo sula daudziem šo sēņu paveidiem ir ļoti kodīga.

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties