latvijaspirts.lv
      
2020. gada 09. aprīlis
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
JAUNUMI


     

Lavanda Lavandīns


Parastā lavanda - Lavandula officinalis L.,
Parastā platlapu lavanda - Lavandula angustifolia L. 
Dārza lavanda - Lavandula vera L.
Francijas lavanda - Lavandula stoechas L.
Platlapu lavanda - Lavandula latifolia L. vai  Lavandula spica L.
Lavandīns - Lavandula hybrida L.

 
  No grāmatas 
" Ароматерапия от А до Я" 
Autors: Patrīcija Dēvisa, 2007

 

No visām ēteriskajām eļļām nešaubīgi lavandas eļļa ir viena no pašām universiālākajām. Tai piemīt sāpēs mazinoša, antidepresanta, nomierinoša, antiseptiska, bakteriocīda, hipotenzīva, prettārpu iedarbība. Tai piemīt arī repelanta īpašības. Kopumā lavandas eļļu var raksturot kā nomierinošu, glāstošu un galvenokār izlīdzinošu (līdzsvarojošu, harmonizējošu). Iespējams būtiskākā īpašība ir tās spēja atjaunot nelīdzsvarotu stāvokli (prāta un ķermeņa), atgriezt to pie harmonijas, bez kuras nav iespējama izārstēšanās.

Auga daudzpusīgās īpašības nodrošina tā sarežģītā ķīmiskā struktūra. Eļļas aktīvie elementi ir linalins un geranils, geraniols, linalols, cineols, d-borneols, limonens, 1-pinens, kariofillens, sarežģīti tauksskābju ēteri, kumarins. Aktīvo elementu proporcijas mainās atkarībā no auga veģetācijas vietas (augsnes sastāvs, klimats). Piemēram, pēc karstas un sausas vasaras eļļā vairāk būs sarežģītie ēteri nekā pēc lietaina laika. Alpu lavanda vienmēr būs bagātāka ar ēteriem, nekā lavandas kas aug netik augstu kalnos.

Daudzus simtus gadus lavandu iznato ēteriskās eļļas formā, ko iegūst no svaigiem vai kaltētiem ziediem. Lavanda daudzu gadsimtu laikā nekad nav zaudējusi savu popularitāti.

Auga nosakums atvasināts no latīņu „lavare” –“mazgāt”, iespējams tāpēc ka lavandu izmantoja brūču apmazgāšanai, kaut arī tikpat plaši tika izmantota aromātiskajām vannām, veļas mazgāšanai.

Dabiskā veidā (savvaļā) lavandu var sastapt Vidusjūras reģionā. Augstākās kvalitātes lavanda aug kalnos, 700-1400 m virs jūras līmeņa.

 Tiek kultivēti daži lavandas veidi, kurus izmanto ārstnieciskiem nolūkiem, un dažkār to nosakumos veidojas sajukums. Parastā lavanda vai Lavandula officinalis L., ko visplašāk izmanto medicīnā, var tikpat labi saukties Lavandula angustifolia L. (platlapu lavanda) vai Lavandula vera L. (dārza lavanda). Šie lavandas veidi smaržo vispatīkamāk un tieši ar šo smaržu asociējas lavandas ūdens, maisiņi ar kaltētu lavandu veļas aromatizēšanai arī pret kodēm, plaši izmanto aromaterapijā.

Ļoti reti mēdz būt alerģija uz īsto lavandu Lavandula vera L., un ja ir alerģija tad šie cilvēki parsti cieš no astmas, sienadrudža vai tiem ir pārmantota alerģija (astma, ādas ekzēmas un citas ādas reakcijas). Šiem cilvēkiem pašiem jau ir novērota izteikta nepatika pret lavandas aromātu.

Uzmanību! Vienmēr pievērsiet uzmanību, ja cilvēkam ir nepatika pret jebkuru ēterisko eļļu, bieži liecina par to, ka eļļu nevar izmantot konkrētajam cilvēkam.

Franču ķīmiķis Rene Gattefosse (aptuveni pirms 60 gadiem), kas strādāja parfimērijas ražošanā, avārijas laikā laboratorijā spēcīgi apdedzināja roku un lai atdzesētu apdegušos audus, iezieda tos ar lavandas ēterisko eļļu, kas izdziedēja roku daudz ātrāk par citiem līdzekļiem bez infekcijas un neatstājot rētas. Šis gadījums ķīmiķi mudināja daudz nopietnāk izpētīt ēteriskās eļļas un tā radās pats vārds „aromaterapija”.

Doktors Žans Valne, kad strādāja par ķirurgu franču armijā, lavandas eļļu izmantoja smagu apdegumu un dziļu, apjomīgu brūču apstrādei. Lavanda – ir antiseptisks un sāpes mazinošs līdzeklis, kas ir ideāla kompozīcija pie apdegumiem un visu veidu traumām. Tā veicina arī ātrāku sadzīšanu un aizkavē rētaudu veidošanos.

Sāpes mazinošās, antiseptiskās un antibiotiskās īpašības dod iespēju lavandu izmantot kā efektīvu līdzekli pie saaukstēšanās, klepus, sinusīta un gripas. Šajos gadījumos vislabāk palīdz inhalācijas. Par antivīrusa līdzekli pirmkārt var uzksatīt jau pašu tvaiku (karstu, bet ne pārāk, lai napdedzinātu gļotādas), bet pievienojot lavandas eļļu, tvaiks nomierina, elpvados izdzenā aizsprostojumus un iznīcina infekciju izraisošās baktērijas. Lavanda ļoti labi nomierina, tāpēc šāda inhalācija pirms nakts miega, būs slimniekam īpaši noderīga. Labs miegs, kas pats par sevi ir dziedinošs un veicina atlabšanu. Klepus mazināšanai var masēt kakla zonu ar tīru (neatšķaidītu) lavandas eļļu. Lavandas sedatīvā iedarbība mazinās kairinājumu un no ķermeņa sasilstot viedosies aromāta, ko slimnieks atkal izmanto kā inhalāciju. Pie saaukstēšanās dažus eļļas pilienus ierīvē ādā pie nāsīm un virs uzacīm.

Pie galvas sāpēm ar eļļu masē deniņu rajonu. Ja tas nepalīdz uzliek aukstu lavandas eļļas kompresi uz pieres vai pakauša.

Lavanda lieliski atvieglo muskuļu sāpes, neatkarīgi no to cēloņa. Vislabāk izmantot kā masāžas eļļu. Var izmantot tīru eļļu, bet efektīvāk būs sajaukt ar citām eļļam, piemēram ar, majorānu, rozmarīnu, jo pašas lavandas iedarbība netikai pastiprinās maisījumā ar citām eļļam, bet arī pastiprina jebkuru citu eļļu iedarbību. Labi palīdzēs, kā masāžas aizvietotāja, aromātiskā vanna. Vanna ieteicama pie sāpēm jostas zonā, protams, ja sāpēs ir tieši muskuļu sāpes, bet ne dažādu mugurkaulu problēmu simptomi (šajos gadījumos būti ieteicams saņemt osteopāta konsultāciju). Ar šīm pašām metodēm var mazināt sāpes pie reimatizma, išiasa un citām saslimšanām, jo eļļa mazina sāpēs lokālās vietās, mazina centrālās nervu sistēmas reakciju uz sāpēm, mazina iekaisumu un līdzsvaro visa organisma funkcijas.

Lavanda noderīga pie menstruālajām sāpēm, pie mazām, neizteiktām mesntruācijām. Veic vēdera lejas daļas masāžu (ar eļļu) vai izmanto siltu eļļas kompresi. Dzemdību laikā eļļu iemasējot jostas rajonā (muguras pusē) atvieglosies sāpes un pastiprināsies dzemdes kontarkcijas. Un pēc dzemdībām viec eļļas masāžu vēdera lejas daļai, paātrināsies pēcdzemdību izdalījumu izvadīšanās.

Lavanda palīdzēs pie nebūtiskiem organisma funkciju traucējumiem bērniem – pie kolikām, paaugstināta uzbudinājuma, infekcijas slimībām. Pirms lietošanas eļļu atšķaida. Ir pietiekoši viens vai pāris pilieni lavandas eļļas uz vannu, lai kaprīzs mazulis (zīdainis) labāk aizmigtu.

Jāatceras, pirms eļļu lieto to atšķaida nelielā daudzumā mandeļu eļļas via degvīnā, jo pretējā gadījumā, par cik eļļa nesajaucas ar ūdeni, ēteriskā eļļa peldēs pa ūdens virsmu plānas plēvītes veidā. Ja vanno jaundzimušos, zīdaiņus, pastāv risks ka eļļa vismazākās daļiņas nonāks uz pirkstiņiem un tie to var ieberzt actiņās un tās kairināt. Tāpēc jālieto atšķaidīta eļļa.

Lavanda tonizē un nomierina sirds muskuli, kas dod iespēju to izmantot pie paātrinātas sirdsdarbības. Tā pazemina asinsspiedienu, kaut gan šādiem cilvēkiem pirmām kārtām ir jāseko līdz savam dzīves veidam un ēšanas ieradumiem. Noderēs masāža un ne pārāk karstas vannas.

Lavanda lieliski noder dažādu ādas saslimšanu ārstēšanai. Tās izsmalcinātais aromāls labi harmonizē ar krēmiem, losjoniem. Koncentrācijā 1-2% lavanda ir lielisks līdzeklis seja sādas izsitumu kopšanai. Tā aizkavē iekausmu izraisošo baktēriju veidošanos, nomierina ādu un kontrolē āds tauku dziederu sekrēta izdalīšanos (kurā attīstās baktērijas). Rezultātā lavanda eicina iekaisumu sadzīšanu bez rētaudu un plankumu veidošanās.

Lavanda ir viena no trīs eļļām (neroli un tējas koks), kas visaktīvāk stimulē jaunu veselu šūnu veidošanos, kat gan praktiski visas eļļas lielākā vai mazākā mērā nodrošina šo efektu. Lavanda labi palīdz pie ekzēmas, kaut gan šim mērķim labāk izmantot kumelītes un melisas eļļas. Visas šīs eļļas nomierina un mazina depresiju, iedarbojas uz emocionālajiem faktoriem, kas visbiežak ir ekzēmas cēlonis.

Lavandas īpašība atbaidīt kukaiņus daudzus gadsimtus ir plaši izmantota lai pasargātu audumus no kodēm un tos aromatizētu. Lavanda vienmēr ir izmatota telpu gaisa aromatizēšanai, audzējot to podos vai kaltētā veidā izvietojot vāzēs. Ieziešoties ar lavandas eļļu (vai maisījumā ar greipfrūtu un eikaliptu) var izvairīties no odu kudumiem. Ja kukaiņi ir sakoduši, tad koduma vietas ieziež ar tīru lavandas eļļu. Sāpes drīz pāries un koduma brūcē nononāks iznfekcija. Eļļu var izmantot arī pret matu utīm. Izmanto arī dzivniekiem cīņā ar kukaiņiem. Var izmantot kašķa ārstēšanai.

Lavandas eļļai piemīt pretsēnīšu iedarbība. Var izmantot pie sēnīšu infekciju saslimšanām – pēdu, nagu sēnītes.

 Lavandas harmonizējošās un līdzsvarojošās īpašības lieliski palīdz tiem, kas atrodas stresa un nestabilas sajūtas stāvoklī – pie histērijas, maniakālas depresijas vai pie biežam garsatāvokļa maiņām. Šādā situācjās labi palīdzēs mugurkaula zonas masāža. Psiholoģiski palīdzēs ari masāžas laikā fiziskais kontaksts ar ārstu. Labas ir vannas ar lavandu, kuras lieto starp masāžas seansiem. Vannu peldes ir ļoti vērtīga un efektīva pašārstēšanās forma. Cilvēkiem kas  ir nomākti vai nemiera pārņemti, palīdzēs vanna ar lavandum īpaši pirms nakts miega. Bezmiegs – veins no stāvokļiem, kad pirmām kārtām jāizmanto lavanda.  Bez vannas peldes pirms naksts, papildus var uzpilināt da;zus pilienus ēteriskās eļļas uz spilvena. Arī bērniem pirms nakst miega var uzpilināt dažus eļļas pilienus uz pidžamiņas.

Lavandas eļļa labi sajaucas ar citām eļļam, īpaši ziedu eļļām, kā ģerānija, majorāns, citrus augi (piemēram bergamote), rozmarīns. Ar eksotiskjām eļļām, piemēram, sandalkoks vai jasmīns, lavanda ne tika labi sajaucas.

No grāmatas 
" Ароматерапия от А до Я" 
Autors: Patrīcija Dēvisa, 2007

 

 Francijas lavanda - Lavandula stoechas L.
 
Francijas lavanda satur lielu daudzumu ketonus, kas padara šo eļļu potenciāli toksisku, atšķirībā no citu lavandu veidu eļļām. Ja francijas lavandas eļļu vienkārši ieelpo 2-3 minūtes, var spēcīgi noreibt galva. Šī eļļa spēj ļoti efektīvi šķīdināt gļotas, kas noder pie elpošnas orgānu hroniskām saslimšanām.
Uzmanību! Eļļu izmantot aromaterapeitiem ar kvalificētu izglītību.

Platlapu lavanda - Lavandula latifolia L. vai  Lavandula spica L.
 
Šīs lavandas eļļa ir ar asu aromātu, ir jūtams nedaudz kampara aromāts. Tā sašķidrina gļotas un tai piemīt antibakteriāla, izteikta pretvīrusu un atkrēpošanu veicinoša iedarbība. Labs līdzeklis elpošanas ceļu saslimšanu ārstēšanai (bronhīts, sinusīts, kakla iekaisumi). 
 Ir divi šīs lavandas tipi – Spānijas platlapu lavanda satur krietni vairāk ketonus, nekā Francijas lavanda, tāpēc eļļa ir vairāk tokska, kaut gan pārdošanā vairāk nonāk tieši eļļa no Spānijas.
Uzmanību! Eļļu ir jālieto uzmanīgi, ieteicams to lietot atšķaidītu ar citām eļļām.

 

No grāmatas 
" Ароматерапия от А до Я" 
Autors: Patrīcija Dēvisa, 2007

Lavandīns - Lavandula hybrida L.

Lavandīns vai hibrīdā lavanda tiek kultivēta. Ir vairāki hibrīdās lavandas veidi, kas iegūti apputeksnēšnās ceļā no Lavandula spica L. Un citiem veidiem. Mūsdienās hibrīdo lavandu sāk ar vien vairāk kultivēt kā patstāvīgu veidu. Plašāk pazīstamākie lavandīna veidi - Abrial, Grosso, Reydovanm Super. „Abrial” ir pats patīkamākais aromāts un visbiežāk tiek izmantots kā lavandas aizvietotājs parfimērijas rūpniecībā. „Super” satur daudz sarežģitos ētersu un piemīt izteikta spazmolītiska iedarbība. „Reydovan” satur daudz linalolu un atšķiras ar efektīvu bakteriocīdu iedarbību. Zinot kāda auga eļļa ir pieejama, to var daudz mērķtiecīgāk izmantot.

Hibrīdajai lavandai - lavandīnam ziedi ir izteikti smaržīgāki, pēc izmēra lielāki un ar daudz piesātināku zilo krāsu, nekā citu veidu lavandām. Var iegūt būtiski lielāku eļļas daudzumu, nekā no parastās lavandas ziediem, tāpēc lavandīna eļļa ir lētāka. Dažkārt lavandīna eļļu pārdod kā īstās lavandas eļļu vai atkšaida ar to.

Uzmanību! Ja gatavojas izmantot lavandīna eļļu, tad tā jāizmanto ņemot vērā lavandīna īpašības un nevajadzētu jaukt ar lavandas īpašībām.

Lavandīna eļļa ir tumši dzeltena krāsa un svaiga, ar nedaudz kampara smaržu. Tā satur aptuveni 30% linalilacetatu, linalolu, cineolu, kamfenu un nenozīmīgu daudzumu citus elementus.

Lavandīna eļļai un auga izcelsmei ir daudz līdzības ar īsto lavandu. Jāpiecīmē ka lavandīna eļļai piemīt daudz mazāks nomierinoša iedarbība sefekts. Tā ir efektīva inhalācijās pie sauakstēšanās un citiem elpošanas  ceļu iekaisumiem. Lavandīna eļļa šadoas gadījumos ir laba altenatīva īstās lavandas eļļai, īpaši ja izvelas lietot dienas laikā, kad īstās lavandas eļļas izteiktais nomierinošais efets dažkārt nav piemērots.

Lavandīns labi palīdz pie muskuļu sāpēm un saspringuma. Vannā iedarbojas atsvaidzinoši un perfekti noņem galvas sāpes.

_____________________________________________ 

Ja meklē foršu dāvanu, te tā ir!

Mūsu piedāvājumā ir krāsaini un mīkstināti lina lielie dvieļi, virtuves dvieļi un galdauti. Visi produkti ražoti no 100% lina auduma, kas ar īpašu tehnoloģiju mīkstināts. Pieejams plašs krāsu spektrs. Lins, kas mīkstināts, ir maigāks un ādai patīkamāks.

Mīkstinātam linam ir neliels burzījuma efekts un to nav nepieciešams gludināt. Mīkstinātā lina virtuves dvielis labi uzsūc mitrumu un krāsas pigments ir ilgnoturīgs - tas nepazūd pat pēc gadiem ilgas mazgāšanas veļas automātā! Tā kā lins mīkstināts, izmantojot termoapstrādi, tas jau ir sarāvies un tā turpmākā kopšana ir ļoti vienkārša - drīkst mazgāt veļas automātā pat līdz 45*. Tas būs ideāli piemērots arī pirts mīļotājiem!

Lai veiktu pasūtījumu, raksti anda@ekosolis.lv vai zvani 26415183. Piegāde ar Omniva pakomātu aizņems tikai divas dienas un izmaksās EUR 2,69. Bez maksas preci varēsi saņemt EkoSolis noliktavā. Plašāka informācija: www.ekosolis.lv/lins

http://www.ekosolis.lv/linellas_krasas 

 

 

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties